ZIRAK Real Time OS صفحه نمایش و چراغها
چاپ فرستادن به ایمیل

هر چند محصولی که طراحی کرده‌اید ممکن است دارای ابعاد کوچکی باشد اما یکی از گزینه‌هایی که با هزینه‌ای ناچیز می‌تواند نقش بسیار موثری در افزایش کارآیی و زیبایی محصول‌تان ایفا کند، بکارگیری صفحه نمایش (نمایشگر) و چراغ(LED)هایی است که راهنمای کاربر هنگام استفاده از محصول‌ باشند. بعنوان مثال هنگامی که در منبع تغذیه در حال ویرایش مجموعه­ای از پارامترها از جمله ولتاژ و جریان هستید و یا در سیستم حفاظتی و خانه هوشمند در حال ویرایش اطلاعاتی مانند کد رمز، تایمینگ و عملکرد زون‌ها و یا شماره‌های تلفن هستید، یا زمانی که هریک از تایمرها یا ساعت سیستم در حال کارند، صفحه نمایش نقشی اساسی در نشان دادن اطلاعات مورد نیازتان خواهد داشت. و یا مثلا در مواردی مانند روشن، خاموش و یا تحریک شدن هر یک از تایمرها و یا زونها، در هر لحظه می‌توان با مشاهده رنگ چراغ مربوط به آن تایمر یا زون که برنگ قرمز، سبز یا زرد است از حالت آن به سادگی آگاه شد و یا در حین دریافت پیام کوتاه یا ضعیف شدن ولتاژ باطری، چشمک زدن چراغ مربوطه شما را از وضعیتی غیر عادی آگاه خواهد کرد. در سیستم عامل XIRAC، بخش صفحه نمایش و چراغها علیرغم دارا بودن قابلیت‌های بسیار زیاد، از نظر سخت افزاری حداقل پایه‌های ممکن از تراشه را به خود اختصاص داده و از نظر نرم‌افزاری نیز دارای عملکردی بسیار آسان است.

بطور پیش فرض، می‌توان به پردازنده سیستم عامل بیش از 8 عدد سون‌سگمنت و 24 عدد LED متصل نمود بطوریکه تمامی این المانها بصورت مالتی‌پلکس با پردازنده در ارتباط بوده و تنها 8 پایه از آنرا به خود اختصاص می‌دهند. همچنین بدلیل وجود بافر صفحه نمایش که در حافظه داده تراشه تعبیه شده، می‌توان براحتی از انواع متنوعی از صفحه‌های نمایش موجود در بازار نیز استفاده نمود. برای این منظور تنها لازمست تا بصورت نرم‌افزاری و با نوشتن برنامه‌ای کوچک، داده‌های موجود در بافر صفحه نمایش را از طریق پورت مربوطه به صفحه نمایش منتقل کرد. از این‌رو می‌توان به دلخواه صفحه نمایش مورد استفاده را از حالت پیش فرض تغییر داد، از جمله می‌توان از 4 یا 2 عدد نمایشگر سون‌سگمنت نوع LED بصورت مالتی‌پلکس استفاده نموده و یا مثلا یک نمایشگر LCD کاراکتری 2 در 16 و یا 4 در 32 را بکار برد و یا با استفاده از یک نمایشگر LCD گرافیکی، ترکیبی از کاراکتر و شکل را بروی صفحه نمایش نشان داد.


timesetgray

 

جدیدترین محصولات

پیوندها

تالار گفتگو

سیستم عامل zirak چیست؟

"ZIRAK"، سیستم عاملی پر سرعت و توانمند برای میکروکنترلرهاست که قابلیتهای میکروچیپ های ساده و کوچک را به طرز چشمگیری بالا می برد.