JA slide show
 
ZIRAK Real Time OS قابلیت ها
چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط Administrator   

به عنوان اولین قدم براحتی می­توانید از طریق نرم ­افزار اینترفیس سیستم ­عامل، نرم­ افزار مربوط به محصولاتی متنوع از جمله سیستم حفاظتی، خانه هوشمند، مولد سیگنال و شکل موج برنامه پذیر، منبع تغذیه سویچینگ، سیستم حفاظتی خودرو، ماژول­ های شبکه سنسورها و انواع کنترولر و غیره که بطور رایگان در اختیارتان می­باشد را از طریق رایانه در تراشه سیستم عامل و یا یکی از ماژول­های مربوطه بارگذاری کنید. در اینصورت به آسانی می­توان با توجه به مدارهایی که برای هریک از محصولات پیشنهاد شده است، یک محصول بهینه را با کمترین هزینه و بالاترین قابلیت ساخت. به عنوان مثال یکی از برنامه کاربردی پیش‌فرض این سیستم عامل، سیستم ‌حفاظتی و خانه هوشمند پیشرفته‌ای است که هم اکنون در بازار موجود بوده و با نام KEYZEE مدل ZTX-800ارائه شده است. تمام اطلاعات سیستم حفاظتی مذکور از جمله راهنمای کار، نحوه نصب و کلیه مدارات الکترونیکی مربوط به آن در وب‌سایت این سیستم عامل در بخش سیستم حفاظتی مدلZTX-800 موجود بوده و تاکنون بیش از 9500 دستگاه از مدل های ساده‌تر آن تولید و در نقاطی استراتژیک نیز نصب گردیده است. بدین ترتیب می‌توانید در اولین اقدام و بدون نیاز به دانستن عملکرد فنی این سیستم عامل، براحتی یکی از محصولات کاربردی را با توجه به نقشه‌های کامل ارائه شده تولید نموده و البته با اعمال نوآوری هایی و یا نوشتن چند خط برنامه اضافه، عملکرد آن‌را مطابق با نیازتان تغییر داده و حتی محصولی غیر قابل رقابت را در بازار ارائه دهید.

اما با کمک این سیستم عامل می‌توان محصولات یا پروژه‌های متنوع دیگری را با زمانی کمتر و البته پیشرفته‌تر از نمونه‌های مشابه پیاده‌سازی و اجرا نمود. بعنوان مثال می‌توان با انجام تنظیماتی، سیستم کنترل کننده سرعت و زاویه استپر موتور را با بیشترین امکانات موجود طراحی کرده و یا مثلا دستگاهی را ساخت که بتواند در نقطه‌ای دور افتاده از جمله بیابان یا روی کوه و تنها توسط GPRS، تلفن همراه، SMSیا ریموت کنترل و یا از طریق اینترنت، چند پمپ آب چاه را روشن و خاموش کرده و یا مزرعه یا یک ویلا و باغ را حفاظت یا کنترل کند. یا می‌توان با استفاده از قابلیت مولد سیگنال و جمع آوری داده این سیستم عامل، بخشهای الکترونیکی یک دستگاه طیف سنج جرمی که جنبه کاملا علمی و تحقیقاتی دارد را طراحی نمود. می‌توان براحتی، یک اسیلوسکوپ و یا یک سیستم ضبط دیجیتال مجموعه‌ای از پیامهای صوتی مختلف را ساخت یا می‌توان با انجام تنظیماتی، یک سیستم کنترل تردد (Access Control) و یا سیستم مانیتورینگ صنعتی یا پرسنلی را طراحی و اجرا نمود. یا در کاربردهای صنعتی نیز می‏توان بعنوان مثال براحتی یک اینورتر، منبع تغذیه سویچینگ یا سیستم کنترل دور موتور AC را طراحی و پیاده‏سازی نمود. حتی با کمک نرم­افزارهای اینترفیس نوشته شده و کلاس­های تعریف شده برای این سیستم عامل، میتوان بسیاری از مفاهیم را از دنیای مجازی به دنیای حقیقی منتقل نمود. مثلا شکل موجی راتوسط نرم­افزار Matlab رسم نموده و سپس آنرا در خروجی تراشه سیستم عامل بصورت موج PWM بمنظور ساخت اینورتر ایجاد کرد.

تمامی مثالهای فوق، گوشه‌ای از مجموعه پروژه‌های متنوعی است که تاکنون با کمک این سیستم‌عامل پیاده‌سازی و اجرا گردیده و تولید انبوه بسیاری از آنها نیز خود باعث صیقلی بیشتر این سیستم‌عامل چه از لحاظ مقاومت در برابر نویز و خطا و چه از لحاظ بهینه‌سازی در نرم‌افزار و سخت‌افزار آن شده‌اند.

علاوه بر موارد فوق، چند مشخصه دیگر پلات فرم XIRAC به اختصار بیان شده است:

- کوچک و ارزان بودن پردازنده با وجود سرعت بالای برنامه‌های کاربردی آن. هسته اصلی سیستم عامل و برنامه­ های کاربردی بشکلی بهینه و به زبان اسمبلی نوشته شده‌اند و علاوه بر آن از روشی کاملا جدید حتی نسبت به سیستم‏ های­ عامل متداول بمنظور تقسیم‌ بندی‌های زمانی Taskها استفاده شده، بگونه‌ای که این قابلیت وجود دارد تا بدون وقفه و بطور همزمان، بیشترین برنامه‌های کاربردی ممکن بتوانند بدون ایجاد تداخل با یکدیگر اجرا شوند.

- درگیری حداقل پایه‌های ممکن از میکروکنترولر و همچنین حداقل بودن قطعات الکترونیکی و تراشه­های لازم بمنظور نصب تجهیزات جانبی از جمله صفحه کلید، میکروفون، بلندگو، صفحه نمایش و LEDها، ماژول­های ارتباطی و غیره. همچنین برای اتصال تمامی سخت افزارها به میکرو از روش جاروب استفاده شده و بسیاری از پایه‌های پردازنده نیز بطور مشترک به چند سخت‌افزار متفاوت اختصاص داده شده‌اند. همچنین بمنظور گسترش پورتها از تراشه‌های منطقی بسیار متداول و ارزان از جمله تراشه 4017 که یک شمارنده جانسون ده قسمتی است استفاده می‌شود. رعایت نمودن تمهیدات فوق باعث شده تا بعنوان مثال تنها از یک پایه میکروکنترولر بمنظور جاروب کردن هشت نمایشگر هفت قسمتی (سون سگمنت)، 16 چراغ، یک صفحه کلید با بیش از 30 دکمه و تعداد زیادی پورت ورودی-خروجی استفاده شود. از اینرو با کمک سیستم عامل XIRAC و استفاده از یک میکروکنترلر کوچک، ارزان و کم مصرف می‌توان کارهایی را انجام داد که حتی از عهده یک پردازنده قوی‌تر با قیمت و حجمی بمراتب بزرگتر نیز میسر نیست.

- وجود پروتکل­های ارتباطی بسیار متنوع و استاندارد در سیستم عامل بمنظور کاربردهای صنعتی، شبکه و مخابراتی بطوریکه براحتی می‌توان پردازنده حاوی سیستم عامل را توسط سیستم جانبی دیگری از جمله DSP، موبایل، رایانه، HMI و یا PLC بصورت محلی ویا از طریق شبکه، کنترل و مانیتور نمود. حتی بمنظور کنترل سیستم عامل نیاز به دانستن زبان برنامه نویسی خاصی نیز وجود ندارد.

- وجود برنامه­ های اینترفیس آماده و متن باز همراه با کلاس­ های بهینه­ ای که در زبان­هایی مانند C#، Matlab و یا جاوا بصورت رایگان در اختیار کاربر قرار داده شده تا بتواند براحتی محصولات متنوع و کاربردی را طراحی نماید.

- ورود به دنیای پیشرفته فناوری دیجیتال به شهودی‌ترین شکل و بیشترین سرعت ممکن و اجرای پروژه‌های مختلف علمی و فناوری مطابق با استانداردهای روز دنیا

 

 

carton tsx800

 

جدیدترین محصولات

پیوندها

تالار گفتگو

سیستم عامل zirak چیست؟

"ZIRAK"، سیستم عاملی پر سرعت و توانمند برای میکروکنترلرهاست که قابلیتهای میکروچیپ های ساده و کوچک را به طرز چشمگیری بالا می برد.