JA slide show
 
ZIRAK Real Time OS معرفی کلی
چاپ فرستادن به ایمیل

   

با توجه به تکامل روزافزون ریزپردازنده‏ها و کاهش قیمت آنها،‏ امروزه تقریبا نمی‏توان محصول یا پروژه‏ای عملی و یا طرح تحقیقاتی بهینه‏ای را یافت که در آن ریزپردازنده نقش کلیدی را ایفا نکرده باشد. بعبارت ساده‏تر در صورت استفاده بهینه از ریزپردازنده می‏توان کارآیی، زیبایی، قیمت و در مجموع قابلیت رقابت یک محصول یا پروژه را بشکلی فوق‏العاده بهبود بخشیده و از محصول نهایی کار نیز لذت برد.

اما چه مسائلی در حین طراحی مدارات با ریزپردازنده موجودند که باعث می‏شود انجام یک پروژه به کاری طولانی، مشکل و طاقت فرسا تبدیل شود؟ 

اولین مسئله، سخت بودن کار با ریزپردازنده‌های پیشرفته موجود و تطابق بین نرم‌افزار با سخت‌افزارآنهاست بطوریکه حتی اگر پس از صرف چند ماه وقت و مطالعه و به خاطر سپردن صدها صفحه بتوان با عملکرد یک میکروکنترلر آشنا شد، قسمت اعظم کار یعنی نگارش چند هزار خط کد بهینه، عملی بسیار طاقت فرسا خواهد بود.

مشکل دوم آنست که روزانه بر تعداد و تنوع ریزپردازنده‌ها و قابلیت آنها افزوده شده و در عوض پردازنده‌های قبلی از رده خارج می‌شوند، بنابراین یک کاربر می‌بایستی مدام نگران وداع با پردازنده قبلی و به بروز رسانی اطلاعات خود با پردازنده‌ای جدید باشد. در تایید این مطلب در طول بیست سال اخیر پردازنده‌های متداول موجود در بازار بترتیب از  8086 و  Z80 به 8031، 80C51، 80S51، 80S52و پس از آن به PIC(شامل بیش از 30 نوع تراشه)، ARM(شامل بیش از 40 نوع تراشه) و AVR(شامل بیش از 50 نوع تراشه) تغییر یافته‌اند. علاوه بر این پروتکل‌های مخابراتی و کنترلی بمنظور ارتباط بین تجهیزات و کنترل آنها بطور روزمره در حال بهینه­سازی و تغییراند و از این‌رو حتی آشنایی با هر یک و انتخاب بهترین‌ها در طراحی محصول بسیار زمان‌بر است.

مشکل سوم وجود نویز و خطا در دنیای الکترونیک و دیجیتال است بطوریکه گاهی رفع مشکلات ناشی از این دو عامل حتی چند برابر اصل طراحی وقت ما را بخود اختصاص می‌دهد. مثلا ممکن است دستگاهی را طراحی و نصب کنید ولی بمحض روشن شدن یک موتور برق یا لامپ مهتابی و یا وجود رعد و برق، در عملکرد آن خطا ایجاد شود.

مشکل چهارم ضرورت توسعه پذیری و افزایش امکانات به یک پروژه دیجیتالی است. بعنوان مثال در آغاز طراحی یک سیستم مانیتورینگ یا کنترلی، تنها این نیاز وجود دارد که داده‌های تعدادی سنسور مشاهده و سپس کنترل شوند. اما در حین طراحی این ایده به ذهن طراح می‌رسد که آیا بهتر نیست این سیستم بتواند توسط اینترنت، تله‌کنترل و یا از طریق HMI یا PAD نیز قابل برنامه‌ریزی باشد. پس از آن به لزوم کنترل بی‌سیم سیستم توسط تلفن همراه، SMS و یا Wifi پی می‌بریم. سپس با انواع صفحه های نمایش یا صفحه کلید بر می‌خوریم که می‌توان آنها را به سیستم اضافه نمود. در ادامه نیاز به یک سیستم ذخیره‌سازی و پردازش داده و تصویر داریم که بتواند انبوه داده‌های جمع آوری شده را ذخیره و پردازش نماید. در مرحله بعد این نیاز نیز ملموس خواهد بود که بتوانیم عملکرد سیستم خود را توسط یک دستگاه رایانه، کی‌پد و یا حتی ریموت کنترل نیز مشاهده و کنترل کنیم و ...و ...و. اما در نهایت پس از گذشت چندسال، آنقدر برنامه نوشته شده حجیم خواهد شد که دیگر حتی مراجعه مجدد به آن برای‌مان‌ هولناک خواهد بود. برای انجام پروژه بعدی نیز ناچاریم تا همین مسیر طاقت فرسا را تکرار کنیم و مشکل بزرگتر نیز زمانی نمایان خواهد شد که از هیچ شخصی نیز نمی‌توانیم برای انجام پروژه کمک بگیریم.

مشکل پنجم عدم هماهنگی و عدم انطباق فعالیت‌های پژوهشی و استانداردهای معرفی شده در زمینه شبکه سنسورها و عملگرهای بی‌سیم، اینترنت اشیاء، سیستم‌های نهفته (Embedded Systems) و سیستم‌های عامل مینیمم است. فعالیت‌های صورت گرفته در زمینه‌های فوق که مرزهای آتی دانش را شکل می‌دهند هر یک مسیری جداگانه و منفرد را طی کرده و عدم ارائه بستر مناسبی که در بر دارنده تمام ویژگی‌های فوق‌الذکر باشد باعث شده تا کارهای ارائه شده در این زمینه بیشتر جنبه آزمایشی داشته باشد و نه محصول.

حال بمنظور رفع مسائلی از این قبیل چه باید کرد؟

سیستم عامل XIRAC که در رده سیستم‌های عامل RTOS و Multitaskمی‌باشد بمنظور رفع مشکلات اخیر و با در نظر قرار دادن تمامی قابلیت‌های لازم بمنظور پیادهسازی یک پلت­فرم بهینه علمی و فنی طراحی و اجرا شده است. با کمک این پلت­فرم و سیستم عامل می‌توانید با اطمینان بسیار زیادی، بهترین و کاربردی‌ترین دستگاه‌‌ها را با صرف کمترین زمان طراحی و اجرا نمایید بطوریکه حتی یک طراح نسبتا مبتدی می‌تواند از تواناییهای یک طراح کاملا حرفه‌ای برخوردار شود. همچنین این سیستم عامل برای یک طراح حرفه‌ای همانند یک سکوی پرتاب عمل خواهد کرد بطوریکه دیگر برای انجام یک طراحی نیازی نخواهد داشت تا از نقطه صفر شروع کند، بلکه نقطه شروع وی، یک سیستم جامع با قابلیتهای بسیار زیاد، جدید و رو به توسعه خواهد بود. با توجه به آنکه در نگارش و پیاده‏سازی پلت فرم XIRAC از بدیعترین ایده‏ها و راه‏کارها  استفاده گردیده، از اینرو استفاده از آن علاوه بر طراحان حرفه‌ای، برای دانشجویان و کارآموزان رشته‏های برق، فیزیک، مکانیک نیز بعنوان یک تجربه ارزنده و پویا در ورود به دنیای دیجیتال توصیه می‌شود بطوریکه محدوده بکارگیری آن از انجام بهینه و سریع پروژه‏های مختلف دانشجویی تا پیاده­سازی محصولاتی بسیار حرفه‌ای گسترده است.

OS devices

 

 

جدیدترین محصولات

پیوندها

تالار گفتگو

سیستم عامل zirak چیست؟

"ZIRAK"، سیستم عاملی پر سرعت و توانمند برای میکروکنترلرهاست که قابلیتهای میکروچیپ های ساده و کوچک را به طرز چشمگیری بالا می برد.